Otázky a odpovědi k respirátorům a rouškám 

 

Vzhledem k tomu, že se na nás obracíte se spoustou dotazů týkajících se respirátorů a roušek, tak jsme pro vás připravili pár nejčastějších dotazů a odpovědi na ně. Odpovědi budeme postupně doplňovat a snažíme se je i ozdrojovat, abyste měli možnost si informace co možná nejjednodušeji ověřit. 

 

1.Jde respirátory dezinfikovat a sterilizovat?

Výrobce a ani my, jako prodejce, dezinfekci, případně sterilizaci po nošení respirátoru nedoporučujeme. Respirátory i roušky jsou vyrobeny primárně pro jednorázové užití a liší se v délce možného nošení. Je důležité zmínit, že i sebevíce šetrná sterilizace respirátoru snižuje jeho filtrační účinnost. Spousta e-shopů na českém trhu vám bude tvrdit, že lze respirátory různě žehlit, napařovat a jinak sterilizovat. Ovšem je důležité zopakovat, že to bude mít vliv na jejich účinnost a děláte to na vlastní zodpovědnost. Jak se k tomu staví kapacita, jako pražská ČVUT najdete na odkazu níže: 

https://www.fjfi.cvut.cz/cz/26-cz/aktuality/7376-nouzova-sterilizace-nejen-respiratoru

 

2.Jde respirátor nosit opakovaně?

Respirátory jsou “stavěny” na celodenní nošení (myšleno pracovní den), tzn. 8 hodin pracovní zátěže. Záleží samozřejmě na tom, jestli při nošení běháte do schodů, lezete po žebříku nebo jen sedíte na židli. Typem práce se může životnost respirátoru snížit i zvýšit. Pokud respirátor používáte na běžné denní věci typu chození do obchodu, tak určitě dokážete respirátor použít opakovaně. Důležité je pamatovat na správné nasazení a sundání respirátoru - sundávat jej jen za popruhy za ušima a mít pro něj připravené uzavřené místo (například krabičku), kde můžete respirátor uschovat a mít připraven pro další použití. Pamatujte na to, že jakmile se vám bude přes respirátor špatně dýchat, tak jej už vyměňte, nejspíše jste překročili jeho životnost. Pokud potřebujte respirátorů více, podívejte se na varianty s více kusy, které mají výhodnější cenu, jako třeba varianta 20 respirátorů 

 

3.Jaký je rozdíl mezi respirátorem a rouškou?

Rozdíl mezi respirátorem a rouškou můžeme rozvést do dvou rovin. Jedna rovina je počet vrstev a z nich vycházející filtrační účinnost. Druhá rovina je určitě v délce možného a účinného nošení roušky (ústenky) a respirátoru KN95. Délku, kterou výrobci doporučují naleznete u ostatních bodů článku. Podrobněji popis uveřejnil již v březnu web Ministerstva zdravotnictví ke koronaviru zde pod odkazem.

 

4.Co znamená GB 2626-2006 uvedených na respirátorech?

Označení GB 2626-2006 znamená normu, pod kterou se v Číně označují respirátory KN95, kterou jsou ekvivalentem k evropské normě EN 149:2001. V minulosti se Českem šířila mylná informace, že se jedná o rok výroby respirátorů. Není to tak, jedná se o rok přijetí této normy, stejně jako respirátorů vyrobených v Evropě, které nesou označení normy rokem 2001.

 

5.Kdy je respirátor vhodný 

Kdy je vhodná obyčejná látková rouška, kdy jednorázová a kdy už se hodí více respirátor záleží hodně na místech, kde se pohybujete a jak chcete tuto ochranu použít. Látková rouška je z principu vhodná pro ochranu ostatních před vámi, pokud jste nemocní, aby zadržela potenciální aerosol, který můžete vykašlat / kýchnout / a dechem šířit při nemoci. Látková rouška funguje do doby než navlhne, což je hodně individuální a pokud jste na delší dobu mimo domov, tak jich potřebujete u sebe mít větší množství. Jednorázová třívrstvá rouška je vhodná už dle svého názvu na opravdu jednorázové nošení, například jednou do obchodu a zpět a roušku můžete vyhodit. Při normálním využití je životnost jednorázové roušky přibližně 2 hodiny. Její delší nošení není vhodné a opět záleží na tom, jak rychle rouška vlivem dýchání navlhne. Respirátorem chráníte nejen ostatní, ale hlavně sebe. Je vhodný ve chvíli, kdy se pohybujete delší dobu mimo domov a potřebujete delší ochranu - respirátor vydrží cca 8 hodin standardního nošení. Jejich vhodnost se dá brát i podle typu práce, kterou vykonáváte, například jako prodavač v obchodě, kde se pohybuje více lidí je určitě vhodnější respirátor FFP2, pokud pracujete v kanceláři a kolem Vás je minimum osob, postačí látková rouška. 

 

6.Kolik vrstev má jednorázová rouška?

Naše jednorázové chirurgické roušky mají 3 vrstvy z kvalitní netkané textilie. Rouška má také tvarovatelnou výztuž na nos, aby lépe přilnula a pohodlně se nosila. Koupit si je můžete například ve variantě 100 ks roušek, kde ušetříte na ceně za kus.

 

7.Je respirátor certifikovaný?

Ano, naše respirátory jsou certifikovány jedinou českou firmou, která tato osvědčení může udělit a to Výzkumným ústavem bezpečnosti práce - VÚBP. Certifikace dokládá to, že respirátor odpovídá harmonizované normě EN 149:2001 a filtrační účinnost má na úrovni FFP2. Zároveň výrobce drží certifikát italské společností ECM - www.entecerma.it.

 

Certifikát od VÚBP pro náš respirátor máme zde k dispozici: